JUPAS 申請人數 (2012–2026)
經 JUPAS 申請大學嘅人數由 2012 年 64,450 人跌至 2024 年低位,再回升至 2026 年 45,273 人。下面同時將申請人數同 18 年前嘅出生人數並排,睇下每個出生世代有幾大比例行 JUPAS。
最後更新
2026-10-26
申請人數走勢
逐年明細
| 年份 | 申請人數 |
|---|---|
| 2026 | 45,273 |
| 2025 | 42,916 |
| 2024 | 39,298 |
| 2023 | 39,450 |
| 2022 | 38,955 |
| 2021 | 40,012 |
| 2020 | 41,238 |
| 2019 | 44,054 |
| 2018 | 46,346 |
| 2017 | 48,195 |
| 2016 | 53,503 |
| 2015 | 58,654 |
| 2014 | 63,678 |
| 2013 | 69,172 |
| 2012 | 64,450 |
資料嚟自 JUPAS 官方公布(Main Round Offer 及 JUPAS Application 統計頁)。
出生人數同 JUPAS 申請
每年嘅 JUPAS 申請人,大約喺 18 年前出生(例如 2026 年申請人對應 2008 年出生)。將出生人數同申請人數並排, 就睇到「一個出生世代有幾大比例行 JUPAS 呢條路」。
| 申請年份 | 出生年份 | 出生人數 | JUPAS 申請 | 佔出生人數 |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 1994 | 71,600 | 64,450 | 90.0% |
| 2013 | 1995 | 68,600 | 69,172 | 100.8% |
| 2014 | 1996 | 63,300 | 63,678 | 100.6% |
| 2015 | 1997 | 59,300 | 58,654 | 98.9% |
| 2016 | 1998 | 53,000 | 53,503 | 100.9% |
| 2017 | 1999 | 51,300 | 48,195 | 93.9% |
| 2018 | 2000 | 54,100 | 46,346 | 85.7% |
| 2019 | 2001 | 48,200 | 44,054 | 91.4% |
| 2020 | 2002 | 48,200 | 41,238 | 85.6% |
| 2021 | 2003 | 47,000 | 40,012 | 85.1% |
| 2022 | 2004 | 49,800 | 38,955 | 78.2% |
| 2023 | 2005 | 57,100 | 39,450 | 69.1% |
| 2024 | 2006 | 65,600 | 39,298 | 59.9% |
| 2025 | 2007 | 70,900 | 42,916 | 60.5% |
| 2026 | 2008 | 78,800 | 45,273 | 57.5% |
出生人數嚟自政府統計處生命事件統計(表 115-01011),以千人為單位換算。申請人數只計經 JUPAS 報讀嘅人, 唔包括非聯招途徑。
圖表
上面嘅數字同走勢,可以直接分享。


JUPAS 申請常見問題 FAQ
2026 年有 45,273 人申請,較 2012 年嘅 64,450 人少約 30%。最低位係 2022–2024 年約 3.9–4.0 萬人,之後隨考生回升。
因為 DSE 考生絕大多數喺 17–18 歲報考,所以 2026 年嘅申請人主要對應 2008 年出生嘅一群。兩組數字並排,就睇到每個出生世代有幾大比例行 JUPAS 呢條路。
因為申請人唔止應屆考生:仲有重讀生,同埋唔係喺香港出生嘅申請人。出生人數只係一個參考基數,唔係上限。